Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Sekcja edukacyjna GRH Gorlice 1915

Conrad von Hötzendorf

Conrad von Hötzendorf

Feldmarszałek austriacki od 1916 roku, jeden z pomysłodawców przełomu pod Gorlicami. Szef Sztabu Generalnego Armii Austro-Węgierskiej w latach 1906-1917, zasłużony w walkach podczas I wojny światowej. Początkowo skupił swoją uwagę na dążeniu do pokonania Serbii i jej aneksji, jednak nie zdołał tego zrobić ze względu na atak Rosjan na Galicję.

Jego plan ataku na rosyjskie pozycje pod Gorlicami umożliwił przełamanie frontu a w konsekwencji odrzucenie armii carskiej daleko na wschód i odzyskanie utraconych terenów galicyjskich. Ta akcja była jednym z jego największym sukcesów, którry doprowadził 2 lata później do wyłączenia Rosji z wojny i umożliwienie armii niemieckiej ofensywy na froncie zachodnim. Zasłużony dla modernizacji armii cesarskiej. Odwołany ze stanowiska w 1917 roku. Uważany za jednego z najlepszych dowódców armii austro-węgierskiej w czasie I wojny światowej.

Radko Dimitrijew

Radko Dimitrijew

Radko był z pochodzenia Bułgarem, w czasie I wojny światowej walczył w szeregach armii carskiej. Wsławił się podczas wojen bałkańskich, jako dowódca III armii bułgarskiej, walcząc z Turkami w bitwach pod Łozengradem i Lüleburgaz. W latach 1904 - 1907 szef Sztabu Generalnego armii bułgarskiej. Głównodowodzący armią rosyjską pod Gorlicami w 1915 roku, po klęsce w tej bitwie został odwołany i oskarżony za niepowodzenia w tej bitwie, nastęnie w 1917 roku wrócił jako general en-chef dowodząc kolejno XII Armią i Ryskim Rejonem Umocnionym.