Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Sekcja edukacyjna GRH Gorlice 1915

IV Edycja Konkursu Historycznego "Gorlice 1915"

W poniedziałek, roku, w Zespole Szkół w Szymbarku odbyła się IV edycja Konkursu Historycznego Gorlice 1915. W tym roku był on adresowany do uczniów szkół podstawowych powiatu gorlickiego.

W zmaganiach wzięło udział 38 uczniów z 20 szkół. Taka frekwencja najlepiej świadczy o dużym zainteresowaniu tematem bitwy pod Gorlicami.

Po napisaniu testu składającego się z 17 pytań dotyczących Przełomu Gorlickiego, c.k. 20 pułku piechoty oraz cmentarzy wojennych, uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie upominków dla wszystkich uczestników oraz nagród dla finalistów nastąpiło w sali Kasztelu.

Największą ilość punktów w teście (40 na 44 możliwe) zdobył uczeń V klasy z Zespołu Szkół w Zagórzanach Bernard Rolak. 2 i 3 miejsce należało do Agnieszki Madej i Marioli Kukuły z Zespołu Szkół w Szymbarku.

Jedno z pytań brzmiało: Spotykasz grupę turystów zwiedzających naszą okolicę. Są bardzo zainteresowani tematem bitwy pod Gorlicami i proszą Cię żebyś im powiedział skąd mogą się o niej dowiedzieć lub gdzie mogą zobaczyć pamiątki z nią związane. Co im zaproponujesz? Wśród odpowiedzi zdarzały się również takie: sam mogę im o bitwie opowiedzieć. Była to odpowiedź udzielana przez uczniów, którzy wykazali się faktycznie dużą wiedzą podczas rozwiązywania testu.

Organizatorami i partnerami konkursu byli: GRH Gorlice 1915, Urząd Miasta Gorlice oraz Zespół Szkół w Szymbarku i Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku.

Dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu Urzędowi Miasta Gorlice za wsparcie finansowe i rzeczowe naszej inicjatywy, dyrektorowi Zespołu Szkół w Szymbarku Panu Markowi Dziedziakowi za udostępnienie i przygotowanie pomieszczeń szkoły oraz kierownikowi Kasztelu w Szymbarku Panu Januszowi Ziębie za możliwość uświetnienia momentu ogłoszenia wyników konkursu i przyznania upominków i nagród uczestnikom i zwycięzcom konkursu.

Katarzyna Liana

III Edycja Konkursu Historycznego "Gorlice 1915"

r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach odbyła się trzecia już edycja konkursu historycznego o bitwie gorlickiej, zorganizowana przez GRH Gorlice 1915 i Stowarzyszenie Crux Galiciae. W tym roku w szranki stanęli gimnazjaliści, w przyszłym roku zaś zrobią to uczniowie szkół podstawowych. W takim cyklu będą odbywać się kolejne konkursy.

W czasie konkursu ponad 20 uczniów zmierzyło się z pytaniami obejmującymi zarówno ogólne wiadomości dotyczące I wojny światowej, jak i wiedzę specjalistyczną z zakresu wojskowości. Cieszy fakt, że konkurs wzbudził tak duże zainteresowanie wśród gimnazjalistów i ich opiekunów, za co należy im się szacunek.

A o to najlepsi z najlepszych:

 1. Justyna Nowak MZS nr 5 Gorlice 77% punktów
 2. Michał Pikusa ZS w Zagórzanach 74% punktów
 3. Magdalena Pierz Gimnazjum w Siedliskach 70% punktów

Wyróżnienia:

Sara Kuryło MZS nr 6 w Gorlicach, Kinga Stachura Gimnazjum w Siedliskach, drużynowo I miejsce Gimnazjum w Siedliskach.

Bartłomiej Ryba

II Edycja Konkursu Historycznego "Gorlice 1915"

Z okazji 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 była organizatorem konkursu historycznego, którego celem było zainteresowanie uczniów szkół podstawowych historią Gorlic i Ziemi Gorlickiej, zapoznanie z genezą, przebiegiem i skutkami Bitwy pod Gorlicami 1915 oraz kształtowanie szacunku dla przeszłości naszej "małej ojczyzny". Współorganizatorami konkursu był UM w Gorlicach, UG w Gorlicach i Dom Polsko-Słowacki. Konkurs był skierowany do uczniów klas IV, V i VI miejskich szkół podstawowych i szkół podstawowych z terenu gminy Gorlice.

W dniu roku w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach odbył się finał tego konkursu. W konkursie udział wzięli uczniowie z MZS nr 6 w Gorlicach, MZS nr 1 w Gorlicach, Zespołu Szkół w Szymbarku, Zespołu Szkół w Klęczanach, Zespołu Szkół w Bystrej, Zespołu Szkół w Dominikowicach, Zespołu Szkół w Stróżówce oraz Zespołu Szkół w Zagórzanach.

Uczniowie rozwiązywali test poświęcony wydarzeniom historycznym związanym z Gorlicami i Ziemią Gorlicką w latach 1914-1918. Komisja w składzie: Sabina Machowska, Katarzyna Liana, Marek Podraza, Mieczysław Śliwa, Tomasz Machowski oraz Mateusz Sarnecki wyłoniła zwycięzców którymi byli:

 1. Wiktor Przesławski z SP nr 6 w Gorlicach - 35 punktów
 2. Ewelina Sokulska z ZS w Szymbarku i Michał Setlak z SP Nr 1 w Gorlicach - 29 punktów
 3. Joanna Woźniak z ZS w Dominikowicach i Błażej Korpacki z SP nr 1 w Gorlicach - 28 punktów

Uroczystego wręczenia nagród dokonali Maria Kuźniarska-Pęczek, sekretarz UM Gorlice oraz Ewa Buhl, kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego UM Gorlice.

Nagrody i upominki zostały ufundowane przez Witolda Kochana, burmistrza Gorlic, Ryszarda Guzika, wójta gminy Gorlice, Wydział Promocji i Rozwoju Gospodarczego UM Gorlice oraz GRH Gorlice 1915.

Marek Podraza

I Edycja Konkursu Historycznego "Gorlice 1915"

roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach odbył się finał I konkursu historycznego "Gorlice 1915" zorganizowanego w 95 rocznicę bitwy pod Gorlicami. Organizatorami byli I LO im. M. Kromera, Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji Crux Galiciae, GRH Gorlice 1915. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli Burmistrz Miasta Gorlice Kazimierz Sterkowicz i Starosta Powiatu Gorlickiego Mirosław Wędrychowicz, którzy ufundowali nagrody dla najlepszych. W imieniu organizatorów przybyłych uczestników konkursu, ich nauczycieli oraz gości powitał gospodarz obiektu dyrektor szkoły mgr Jerzy Nalepka, oraz przedstawiciele stowarzyszeń. Następnie młodzież przeszła do sal, w których pisała konkursowy test w dwóch podgrupach: gimnazja i szkoły średnie. W tym czasie pozostałe na sali osoby mogły posłuchać o działalności stowarzyszenia Crux Galiciae oraz GRH Gorlice 1915, by następnie zobaczyć film "Bitwa Pod Gorlicami". Po zakończeniu testu, komisja konkursowa przystąpiła do oceny prac. Wyłoniono nastepujących laureatów w dwóch kategoriach:

Szkoły średnie:

 1. Magdalena Błażewicz ZSO w Bieczu
 2. Kamil Sendecki ZSO Bobowa
 3. Mateusz Zabawa ZSO w Bieczu

Uczniowie wyróżnieni: Kinga Rogal, Jarosław Kochan oraz Robert Borowy wszyscy z I LO im. M. Kromera

Gimnazja:

 1. Damian Jurczak MZS nr 6
 2. Kamil Pietrucha MZS nr 6
 3. Anna Dziubyna MZS nr 5, Szymon Brach MZS nr 6

Uczniowie wyróżnieni: Aleksandra Ludwin oraz Mateusz Ślęzak wszyscy z MZS nr 4 w Gorlicach

Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk Starosty Powiatu Gorlickiego Mirosława Wędrychowicza, który przybył osobiście.

Serdecznie gratulujemy uczniom wiedzy o naszej małej ojczyźnie! Dziękujemy wszystkim opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.

GRH Gorlice 1915